Film

 

Internet Archive – biblioteka zawiera filmy cyfrowe przesłane przez użytkowników archiwum, od klasycznych pełnometrażowych filmów, przez codzienne alternatywne transmisje wiadomości, po bajki i koncerty. Wiele z tych filmów można pobrać bezpłatnie.

Ninateka i Ninateka EDU – serwis VOD, w którym odbiorcy znajdą ponad 7600 wyselekcjonowanych materiałów, w tym: twórczość przedstawicieli Polskiej Szkoły Dokumentu, kolekcję teatralną ponad 50 przedstawień, kolekcje muzyczne poświęcone największym polskim kompozytorom XX wieku. Serwis daje także możliwość skorzystania z konta EDU, które umożliwia dostęp do scenariuszy lekcji wspomagających prowadzenie zajęć.

Filmoteka Szkolna – bazę strony stanowi pakiet 61 lekcji tematycznych odpowiednich dla wszystkich etapów edukacji szkolnej. W skład każdej z nich wchodzą: dwa lub trzy filmy, scenariusze lekcji, opracowania filmoznawcze i zagadnienia do dyskusji, jak również artykuły kontekstowe.

Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC) – gromadzi, opracowuje oraz konserwuje fotografie, nagrania dźwiękowe oraz filmy, które wchodzą w skład państwowego zasobu archiwalnego

Akademia Polskiego Filmu – ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. Na stronie dostępny jest także cykl 12 wykładów prof. Tadeusza Lubelskiego pt. „Historia kina polskiego” – ilustrowane zdjęciami i fragmentami filmów streszczenie książki pod tym samym tytułem.

Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej – inicjatywa edukacyjna o zasięgu ogólnopolskim, której celem jest popularyzacja wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych wiedzy o kulturze filmowej oraz nauk o komunikowaniu.

Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) – filmy edukacyjne, dokumentalne i krótkometrażowe tworzone przez IPN w ciekawy sposób uzupełniają i wzbogacają lekcję z historii najnowszej, poruszają nieznane wątki znanych historii, ale także przedstawiają najnowsze wyniki badań naukowych.

Europejski kanał kulturalny ARTE – programy dokumentalne, reportaże, magazyny kulturalne i naukowe. Wszystko za darmo i w pięciu językach, w tym po polsku.

Portal Edukacyjny – serwis zawiera filmy: anoreksja i bulimia, ciąża nastolatek, dysgrafia, dyskalkulia, dysortografia, higiena osobista, metody efektywnej nauki, trening słuchu oraz szereg filmów związanych z bezpieczeństwem

Centrum Nauki Kopernik – zawiera mnóstwo pomysłów na eksperymentowanie, konstruowanie i doskonałą zabawę.

Khan Academy – oficjalny kanał na YouTube w języku polskim.

Wiedza z wami – videoblog, nteraktywne lekcje przygotowujące do egzaminu maturalnego z języka polskiego, ale nie tylko! Pojawi się tu wiele interesujących zagadnień, które omawiane są na każdym etapie kształcenia.

Uniwersytet Dzieci – filmy mogą być wprowadzeniem do lekcji. Zobacz też, co się dzieje na wykładach i warsztatach, na które uczęszczają studenci Uniwersytetu Dzieci (6-16 lat).

Specjalne kolekcje dla dzieci i młodzieży na TVP VOD zawierających materiały podzielone na kategorie dostosowane zarówno do najmłodszych, jak i starszych uczniów:

  • Kolekcja ”To się nie nudzi” – bajki, filmy familijne, programy rozrywkowe, archiwalne seriale i spektakle dla młodych widzów.
  • Kolekcja “Kulturalny rock szkolny” – magazyny i programy kulturalne, filmy i seriale dokumentalne, filmy i seriale fabularne oraz koncerty polskich i światowych artystów.
  • Kolekcja “Lekcja historii” – programy telewizyjne, filmy i serie dokumentalne, filmy i seriale fabularne, archiwalne i historyczne, teatry telewizji.
  • Kolekcja “Lektury na ekranie” – filmowe i serialowe ekranizacje lektur szkolnych oraz filmy dokumentalne o autorach z kanonu lektur
  • TVP ABC – edukacyjne pasmo dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Programy te nie są przerywane reklamami.
  • TVP Kultura – oferta zawiera propozycje programowe dostosowane do potrzeb uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wśród nich znajdują się programy, filmy i Teatry Telewizji będące ekranizacją lektur obowiązkowych i uzupełniających.
  • „eSzkoła” – uczniowie i nauczyciele będą mogli znaleźć wartościowe materiały dotyczące wybranego zagadnienia.