Niech połączy nas Pamięć

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz ósmy zaprasza do udziału w społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile. Mimo szczególnej sytuacji, w jakiej funkcjonujemy pragniemy kolejny raz upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku i włączyć się jako wirtualni wolontariusze w przypominanie i wspominanie tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei…

Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie ulicy. Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy”- mówił Marek Edelman, ostatni przywódca bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej podczas walk w getcie. Marek

Edelman był grupie kilkunastu uczestników powstania, którym udało się kanałami opuścić teren getta. Przez kilka miesięcy ukrywał się, potem brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie Edelman był cenionym kardiologiem, w każdą rocznicę powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Kontynuując tę tradycję, możemy w domu wykonać papierowego żonkila – symbol pamięci o Powstaniu i zaangażować się w akcję umieszczając w mediach społecznościowych zdjęcie gotowego żonkila z hasztagami #ŁączynasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.

Ze strony Muzeum POLIN wystarczy pobrać szablon, wydrukować go i złożyć, pomocna może być również wideoinstrukcja dostępna razem z szablonem na https://www.polin.pl/pl/zonkile-2020-online.
Cały program wirtualnych obchodów 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim znajduje się tutaj.

Muzeum POLIN zachęca także do dzielenia się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia na profilach Muzeum w mediach społecznościowych.

Bądźmy tego dnia razem!

Źródło: https://www.polin.pl/pl/zonkile-2020-online