Sztuka życia, czyli o integracji międzypokoleniowej – seminarium
W przedświątecznym nastroju rozmawialiśmy o integracji międzypokoleniowej, potrzebie umacniania więzi społecznych i wzajemnym zrozumieniu. Zaproszenie do seminaryjnej dyskusji, jaka odbyła się 18 grudnia w naszym Centrum, przyjęli proboszczowie włocławskich parafii – ks. Sławomir Świerad Pettke z Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela, ks. Dawid Mendrok z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej oraz ks. Mikołaj Hajduczenia z Parafii Prawosławnej pw. św. Mikołaja, a także Marek Wojtkowski, członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Sławomir Kopyść, przewodniczący Komisji Edukacji i Nauki Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego i Andrzej Gralak, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
Prowadząca spotkanie Dorota Łańcucka zwróciła uwagę na postępującą autonomizację pokoleń, czyli zamykanie się w grupie, w której czujemy się dobrze i bezpiecznie, ale bez chęci poznania innych. Jeśli mamy skutecznie rozwijać społeczne i osobiste kompetencje młodych ludzi, warto zadbać o realną przestrzeń i bezpośrednie kontakty integrujące różne grupy wiekowe.
Inspirującymi przykładami uczniowskich aktywności międzypokoleniowych podzielili się dyrektorzy, nauczyciele i liderzy projektów edukacyjnych ze szkół naszego regionu – Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kikole, Szkoły Podstawowej w Strzygach, Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Steklinie i Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem. Na temat zalet i wartości płynących ze współpracy seniorów z młodym pokoleniem głos zabrali przedstawiciele Teatru S.O.S, stowarzyszenia działającego w Lipnie.
Otwartość, wymiana myśli i doświadczeń, często potrzebna refleksja to dzisiaj bezcenny kapitał, nie tylko w edukacji – podkreśliła na zakończenie Grażyna Troszyńska dyrektor Centrum.