W 100. rocznicę urodzin Wielkiego Polaka

Gdyby żył, obchodziłby wkrótce setną rocznicę urodzin. 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II. Postać Ojca Świętego wpisała się w historię Polski, w tym również naszego regionu. W 1991 roku – 6 czerwca – papież odwiedził Włocławek. W tutejszej katedrze spotkał się ze środowiskiem nauczycieli i wychowawców, a w siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku z wykładowcami i studentami. Następnego dnia przewodniczył pamiętnej Mszy św. na lotnisku w Kruszynie.

Postać Jana Pawła II związana jest z całym naszym województwem. Od 2008 roku, z inicjatywy marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, dzień 7. czerwca jest świętem województwa. Data ta została wybrana jako upamiętnienie pobytu papieża Polaka w trzech największych miastach województwa: we Włocławku 6 i 7 czerwca 1991 r. oraz w Bydgoszczy i Toruniu osiem lat później – 7 czerwca 1999 r.

Od 2017 roku święty Jan Paweł II jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

Bieżący rok jest z tym Wielkim Polakiem związany szczególnie. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 13 czerwca 2019 r., podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II.

Z tej okazji w Bibliotece Pedagogicznej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku prezentujemy i przypominamy wybrane publikacje Jego autorstwa. Papież był twórcą nie tylko encyklik i adhortacji apostolskich, ale też poetą i dramaturgiem. W zbiorach bibliotecznych Centrum jest też wiele publikacji związanych z podróżami, jakie Papież Pielgrzym odbył w czasie 27-letniego pontyfikatu.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy w naszej placówce oraz wypożyczania zbiorów, a także do zapoznania się z ofertą edukacyjną Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku.

Opracowanie : Alicja Przytomska-Pietrzak, KPCEN we Włocławku